مشاوره تغذیه

20181103-151723-1809

مشاوره تغذیه

از جمله خدمات این مرکز ارائه مشاورات تغذیه لازم در جهت ارتقای سلامت بدنی و رشدی افراد مبتلا به بیماری ام اس اس مشاوره ی تغذیه برای افراد مختلفی انجام میشود از این رو لازم است تا افراد لاغر ،چاق، باردار، دیابتی و .. زیر نظر یک پزشک تغذیه از یک رژیم سالم و مقوی که به سلامت روحی و جسمی او آسیبی وارد نکند پیروی نماید .در مشاوره ی تغذیه موارد بسیاری لحاظ خواهد شد و در آخر یک رژیم غذایی مناسب با قد و وزن شما طراحی خواهد شد .

 

تغذیه در بیماران ام اس چگونه باید باشد

تغذیه صحیح برای هر شخصی مهم است، اما استفاده از یک رژیم غذایی صحیح در بیماران مبتلا به ام اس از سایر افراد اهمیت بیشتری دارد. مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی مناسب بویژه اگر در مراحل ابتدایی بیماری شروع شود باعث کند شدن سیر بیماری، کاهش علایم و میزان ناتوانی کلی در درازمدت می شود. از سوی دیگر با داشتن تغذیه صحیح می توان عوارض داروهای مصرفی متعددی که بیمار ناگزیر به مصرف آنهاست را به حداقل رساند.

چه ارتباطی بین تغذیه و بیمارای ام اس وجود دارد

وضعیت تغذیه و عادات غذایی دربیماران مبتلا به ام اس به طور وسیع مطالعه و گزارش نشده است. برخی از مطالعات نشان داده اند که بسیاری از بیماران ام اس از سوء تغذیه رنج می برند. سوء تغذیه شرایطی است که درآن مواد مغذی کافی برای حفظ عملکرد سالم بدن وجود ندارد و در اثر رژیم غذایی نامناسب و ناکافی ایجاد می شود.

در بیماران ام اس سوء تغذیه با آسیب به سیستم ایمنی ارتباط دارد. سوء تغذیه بر عملکرد ذهنی، قدرت عضلات تنفسی و نقصان برخی مواد مغذی اثر می گذارد. این عوامل باعث تشدید علایم ام اس از قبیل ضعف عضلانی، خستگی و اسپاسم عضلانی می شود.

کاهش وزن و لاغری مفرط معمولا” در بیماران مبتلا به ام اس مشاهده می شود. اختلال در بلع، بی اشتهایی، خستگی، ضعف و مصرف داروها عوامل بروز کاهش وزن در بیماران مبتلا به ام اس می باشند.

از سوی دیگر اضافه وزن و چاقی نیز در بیماران مبتلا به ام اس گزارش شده است. استفاده از داروهای استروئیدی و ضد افسردگی، کم تحرکی و داشتن یک زندگی روزمره غیرفعال از عوامل بروز جاقی در بیماران می باشد. چاقی باعث بدتر شدن خستگی، افزایش بروز عوارضی مثل زخم فشاری، تشکیل لخته های خونی(ترومبوز) و بدتر شدن ناتوانی به وجود آمده ، می شود.

رژیم غذایی: یک عامل خطر برای ام اس

در مطالعات مختلف رژیم غذایی به عنوان یکی از عوامل خطر بروز ام اس و تشدید علایم آن معرفی شده است. در مطالعه ای که حدود 50 سال پیش در بیماران ام اس انجام شد، مصرف اسیدهای چرب اشباع شده بخصوص چربی های حیوانی به عنوان مهمترین عامل بروز و تشدیدکننده بیماری ام اس معرفی گردید. اسیدهای چرب اشباع، چربی هایی هستند که به طور معمول در دمای اتاق به شکل جامدند و معمولا” منشا حیوانی دارند و در موادی مثل گوشت های چربی دار، پوست مرغ، کره حیوانی، خامه، پنیرخامه ای، فراورده های حاوی شیرکامل وجود دارند. منابع گیاهی چربی های اشباع شامل روغن نارگیل، روغن خرما و کره کاکائو می باشد.

همچنین در برخی از مطالعات مصرف بیش از حد شکر و شیرینی جات، الکل، غذاهای گوشتی کبابی، مصرف قهوه و چای به عنوان عوامل بروز ام اس معرفی شده اند؛ اما هنوز مطالعه دقیقی برای تعیین تاثیر این غذاها بر بروز ام اس انجام نشده است.

 

مواد غذایی مفید در ام اس :

رژیم غذایی مناسب باعث کند شدن سیر بیماری و کاهش میزان ناتوانی کلی در درازمدت می شود. استفاده از رژیم غذایی مناسب در این بیماران باعث کاهش نشانه های شایع بیماری مثل یبوست، خستگی، افسردگی، ناتوانی درانجام فعالیت روزمره، اسپاسم و بی حسی می شود. در ادامه به برخی از مواد غذایی که درمطالعات اخیر به عنوان مواد غذایی مفید در کاهش علایم بیماری ام اس شناخته شده اند، اشاره می گردد.

ویژگی های شاخص کلینیک ما

  • داشتن نیرو های متخصص و باتجربه
  • داشتن محیطی مناسب و ارام
  • مدیریت عالی کلینیک و سازمان
  • نوبت دهی سریع و پشتیبانی عالی

مشاوره تغذیه در بیماری ام اس

مشاوره تغذیه در دوران بارداری
مشاوره تغذیه در دیابت
مشاوره تغذیه در کاهش وزن و افزایش وزن
مشاوره تغذیه در کودکان و نوجوان

مشاوره تغذیه در رژیم های خاص (رژیم کتوژنیک، رژیم مدیترانه ای، رژیم دش و …)
مشاوره تغذیه در بیماران ام اس در کرونا

مهمترین وظایف یک پزشک تغذیه

  • توضیحات جامع و کاملی در رابطه با تغذیه و رژیم درمانی به مراجعان ارائه دهد
  • نیاز مراجعه کنندگان و بیماران را شناسایی کند و با آنها در این رابطه صحبت نماید .
  • بهترین و متنوع ترین برنامه های غذایی را برای بیماران ارائه نماید .
  • تاثیرات برنامه ی غذایی و میزان اثر بخشی آن را در بیمار مشخص نماید
  • انگیزه ی کافی را در بیماران ایجاد کند و آنهارا در پیروی از رژیم های غذایی یاری نماید .
پزشکان
67
پزشکان
تقدیر نامه ها
10
تقدیر نامه ها
گنجایش کلینیک
730
گنجایش کلینیک
رضایت بیماران
4800+
رضایت بیماران